קצת עלי…

שמי טובה אבן חן, גם אישה, גם דתיה, וגם רואה את כל הצדדים, כולל הגברים – והחילוניים.

שנים רבות אני עוסקת בתפר העדין והבעייתי שבין הדת למדינה. לאף אחד אין מונופול על היהדות, אף אחד לא קיבל צ׳ק פתוח מבורא עולם להכתיב את החיים לכולנו. אני מאמינה שיש להרחיק את המדינה משירותי הדת, כדי שהציבור יוכל להתקרב ליהדות באופן חופשי, בראש פתוח ובאהבה, ללא כפייה.

כלכלה חופשית ומערכת חינוך שמשיבה את האחריות להורים, הם צורך השעה !

אני מאמינה בשוויון לנשים – ולגברים. שוויון אמיתי. לא חיזוק האישה על ידי רמיסת הגבר. גם בהליכי גירושין וגם בכל נושא אחר.

בתי המשפט לענייני משפחה חייבים לעבור ריסטרט, ״הפעלה מחדש״. לא ליצור עוינות ומלחמה, אלא  להשיב את ערכי המשפחה וטובת הילדים, שוויון בהורות ויכולת להגיע להסכמים מתוך הבנה ורצון טוב.

אני לא רק מדברת – אני מביאה איתי ניסיון וידע. אני פעילה קרוב לעשרים שנה בתחום החשוב הזה של דיני גירושין, משפחה וגישור. הייתי הראשונה ליזום את הכנסת הליך הגישור כחלק אינטגרלי מהשירות למשפחה, בשיתוף עם משרד המשפטים ובתי הדין הרבניים. זה עבד, עובד ויעבוד. כחברת כנסת מטעם זהות, אפעל למען חקיקה הוגנת בדיני משפחה. למען שוויון אמיתי, בלי מנצחים ומנוצחים.

כפעילה חברתית בעיר לוד, בה התגוררתי, הבאתי לשיפור משמעותי בתחבורה הציבורית, האוטובוסים והרכבות, הפחתת הפקקים בשעות העומס, למען בינוי שפוי וטיפול שורש בענייני בניה פראית שמעיבה על איכות החיים של התושבים. אני מגיעה לזהות לא רק עם רעיונות והצעות, אלא עם שנים רבות של עשייה. אני מביאה קבלות.

למה "זהות"?

כי זו מפלגת השכל הישר, היחידה שיכולה באמת לגשר בין כל שכבות העם בישראל, תוך שמירה על צביון יהודי וליברלי, ללא כפייה. המצע שלה הוא ההגיוני ביותר מבחינה מדינית, כלכלית וחברתית. ולמה אני? – כי אני יודעת להפשיל שרוולים ולגשת לעבודה. אומרים עליי שאני לא רואה ממטר, כנראה שזה נכון – אני רואה הרבה יותר רחוק.

מה את מביאה איתך לזהות?

כטוענת רבנית אני תרה כל השנים אחר דרכים לשחרר את הזיקה הכובלת שבין מדינה לשירותי דת, סולדת ממפלגות נישה וחקיקה שלמעשה מנסה לכפות את דרכו של האחד על הזולת. אני בהחלט מוקסמת גם מן התכנית לחינוך שמחזירה את השליטה על החינוך להורים, ואת הכבוד למקצוע ההוראה. אני משוכנעת שהחלתה תשפר פלאים את הישגי התלמידים בכל התחומים.

ל"זהות" אני מביאה את ניסיוני הרב במערכות המוניציפליות הארציות ומלכ"ר– יודעת להוביל מיזמים ורעיונות מהמסד ועד הטפחות, ולהוטה להטמיע בעבודת צוות את הראייה הרחבה של "זהות" לגבי כלכלה ומדינה, ביד בטוחה שבלי ספק תחבר ציבור מכל גווני הקשת בארץ למצע שלנו. אני רואה עצמי סוכנת שינוי.

מהם נושאי הדגל שלך בהם תתמקדי בעשייתך הפוליטית?

בעשייה הפוליטית שלי אני מתכוונת :
לבצע שינוי מהותי ביחס למשפחה בישראל, תוך דגש על משפחות במשבר. שוויון בנטל הכלכלי של נשים וגברים בעת גירושין והשבת הסמכות ליישוב סכסוכים למשפחות. דרושה רביזיה בתחום המעמד האישי כולו. יש באמתחתי משנה סדורה בנושא.
פירוק וביזור מוקדי כוח מונופוליסטיים בתחומי דת/מדינה, חברות ממשלתיות, תחבורה.
התמקדות ברה-ארגון של השלטון המקומי כדי שנוכל להעניק לו ולקהילות סמכויות רבות יותר ללא סיכון שכוח זה ינוצל לרעה.

כיצד תמשכי מצביעים למפלגת זהות?

אני רבת פנים ועל כן פונה לקהל מגוון. אני רואה בכך יתרון בבואי לתווך את מצע "זהות" לציבור הרחב. ו…כן, אני לא רואה ממטר ולא בוחלת להפשיל שרוולים. מוזמנים לנסות.