קצת עלי…

שמי רפאל מינס, נשוי לאודליה ואב ל-9 ילדים. ד"ר לפיזיקה ומרצה באוניברסיטת אריאל. מתגורר בקריית נטפים, בשומרון. ממייסדי מפלגת "זהות".

מה אתה מביא איתך לזהות?

הרבה חברי-כנסת שהיו בעלי דעות נכונות, הכזיבו בשעת האמת בשל חוסר יכולתם לעמוד בלחצים. חשוב שהמועמדים שייבחרו ידעו לקדם את מצע זהות כנגד לחץ תקשורתי, ציבורי ופוליטי כבד שיופעל עליהם.

אספר בקצרה על ניסיון חיי הרלוונטי לפעילותי כחבר כנסת בעתיד, כדי שתוכלו ללמוד על אופיי ויכולותיי:

 • סיימתי בהצטיינות תואר ראשון בביופיזיקה באוניברסיטת בר-אילן. מיד לאחר מכן, המשכתי במסלול ישיר לדוקטורט במחלקה לפיזיקה בבר אילן.
  תוך ארבע שנים מסיום התואר הראשון סיימתי את הדוקטורט. ולאחריו המשכתי ל-4 שנות פוסטדוקטורט בארה"ב.
  ב-2012 שבנו ארצה והצטרפתי לאוניברסיטת בר-אילן כמנהל יחידת המיקרוסקופיה.
  ב-2014 התחלתי לעבוד כמרצה וחוקר באוניברסיטת אריאל.
  המסלול המהיר שלי באקדמיה, יחד עם נושאי המחקר המגוונים בהם אני עוסק, מעידים על יכולת עמידה בלחצים, נחישות, וכשרון בפתרון בעיות מורכבות. יכולות שיסייעו לי להגשים את האידיאולוגיה של זהות גם כחבר כנסת (בלי תירוצים של "מה שרואים מכאן…").
 • בצבא שרתתי כלוחם ביחמ"ם 636, ולאחר מכן יצאתי לקורס קצינים ושרתתי כקצין מודיעין.
  לאחר שחרורי מהצבא עבדתי בשב"כ.
  נסיוני בצבא (אני עדיין משרת שרות מילואים פעיל בהתנדבות) ובשב"כ תורם רבות להבנתי בנושאי בטחון הן ברמה הטקטית והן ברמה האסטרטגית.
 • במהלך הפוסטדוקטורט פתחתי בארה"ב עסק קטן לייצור תבלינים בשם Minnes Spices, עסק שתכננתי להמשיך בארץ, אך בשל הבירוקרטיה ויתרתי על הרעיון.
  התנסותי זו תרמה להיכרותי את העולם העסקי ואת מסלול החתחתים שמעמידה המדינה בפני בעלי עסקים. אני אפעל להקלת עול הרגולציה, ואקדם רפורמה ברישוי עסקים שתהפוך את תהליך הקמת העסק לפשוט יותר, זול יותר ומהיר יותר. רפורמה שכזו תקדם את כלכלת ישראל במהירות.
 • מכיוון שתחום החינוך מאוד חשוב לי, תמיד השתדלתי לפעול בתחום (מעבר להוראה באקדמיה):
  – אני חבר הוועד המנהל של עמותת "מכון אבולעפיה", מרכז ללימודים וטיפולים פסיכותרפיים אינטגרטיביים על פי היהדות.
  –  הייתי המנהל האקדמי של תכנית אלפא (תכנית של משרד החינוך לשילוב תיכוניסטים מחוננים במחקר אוניברסיטאי) באוניברסיטת אריאל.
  –  במקביל לדוקטורט שלי, לימדתי במשך שנתיים כמורה ב"אורט סינגלובסקי".
  ניסיוני בתחום החינוך תרם לכך שיש לי משנה סדורה לגבי התהליך החינוכי ויישומו ברמה הלאומית.

 

מהם נושאי הדגל שלך בהם תתמקד בעשייתך הפוליטית?

אפעל לצמצם את המעורבות של הממשלה בחיי האזרח, ולהשיב לאזרח את חירותו וזכויותיו. צעד ראשון והכרחי בדרך להגשמת החזון של זהות, הוא רפורמה במערכת המשפט בישראל, בפרט באמצעות השבת האיזונים בין הרשות השופטת לרשויות האחרות, ותחימת סמכויותיו של בית המשפט. כמו כן, הנושא המדיני-בטחוני הוא בין הנושאים המרכזיים להם אקדיש את זמני ומרצי.

 

אז למה שנצביע לך?

במפלגת "זהות" יש שילוב יוצא דופן (לפחות בישראל) של ימין מדיני ובטחוני ותפיסת עולם ליברלית קלאסית הרואה ערך עליון בהגנה על חירויות הפרט (תחום שהשמאל ניכס לעצמו בשקר).

מבין המתמודדים יש כאלה שהפן המדיני-לאומי חשוב להם ולא הייתה להם תפיסת עולם ליברלית לפני "זהות". מצד שני, ישנם מתמודדים שהם בעיקר ליברלים אך הנושא המדיני-בטחוני לא בוער בעצמותיהם. אצלי יש שילוב טבעי של משנה ליברלית סדורה ותפיסת עולם ימנית-מדינית.

אני מאמין שתפיסת עולמי וניסיון חיי הכשירו אותי לפעול ולהוביל במשימה החשובה שעומדת בפני המפלגה.