קצת עלי…

שמי גלעד אלפר, אני כלכלן במקצועי וליברל בדיעותי, כיום מכהן כחבר המועצה הכלכלית המייעצת לשר האוצר וכאנליסט ראשי בבית השקעות גדול. בשנים האחרונות אני עוסק רבות בהסברת המסרים הליברליים, במסגרת זו הקמתי את הבלוג "קפיטליזם", צילמתי עשרות סרטוני רשת וכתבתי טורים רבים באתר "מידה" ובעיתונות הפיננסית, ואף כתבתי לאחרונה חלקים מהמצע של "זהות".

כליברל ותיק ופעיל שמעמיד בראש סדר העדיפויות שלו חופש אזרחי וכלכלי ומקדם רעיונות של כלכלה חופשית, וימני גם בדיעותיי המדיניות, חיכיתי שנים רבות להקמה של מפלגה כמו "זהות", שתייצג תפיסה ליברלית אמיתית ואת השינוי שישראל צריכה כ"כ. ההצטרפות ל"זהות" היתה עבורי המעשה המתבקש, ואעשה ימים כלילות כדי להביא את "זהות" להישג שיאפשר לה השפעה אמיתית על קבלת ההחלטות, להביא ל"זהות את תמיכתה – ההכרחית – של הקהילה העיסקית בישראל, וכדי לייצג את הקול הליברלי, כלכלית ואזרחית, בתוך "זהות".

ברקע המקצועי שלי אני אנליסט מזה כ-20 שנה, בוגר בהצטיינות של החוג לכלכלה באוניברסיטת ת"א ותואר MBA  מביה"ס לכלכלה ומנהל עסקים בנורווגיה (NHH). עבדתי בעבר בקומרצבנק (לונדון) ובמריל לינץ' (ניו יורק), והייתי בין מייסדיו של הסטארט-אפ הנורווגי CUPP Computing AS.

מה אתה מביא איתך לזהות?

ראשית אני מביא איתי סמכות כלכלית מקצועית שלא תאפשר להתעלם מהרעיונות הכלכליים של המפלגה כ"לא רציניים". כמנסח המצע הכלכלי של "זהות" והכלכלן הבכיר שלה המקום הטבעי שלי הוא כ"שר האוצר" של זהות – במרכאות, כמובן, כלומר האיש שירכז את הנושאים הכלכליים של זהות ואת הקשר שלה לקהילה העיסקית.

מעבר לכך, אני מביא איתי לזהות "חותמת כשרות" של 20 שנות ניסיון בכלכלה ופיננסים במגזר הפרטי, כולל בחברות בינלאומיות כמו מריל לינץ'.  בזכות השנים האלה, בזכות ההשכלה הפורמלית בתחומי כלכלה ובזכות האהבה שלי לחירות מכל סוג שהוא, פיתחתי תפיסת עולם ליברלית – כלכלית וחברתית, וכישורים מסויימים בלהסביר את התפיסה הזו ולשכנע אנשים בצידקתה, ואני רואה בכך את הנכס העיקרי שלי, אותו אני מעמיד לטובת "זהות".

מהם נושאי הדגל שלך בהם תתמקד בעשייתך הפוליטית?

התחום העיקרי שלי הוא כלכלה, אך בעיניי כלכלה היא ראייה חובקת עולם, שהיא חלק בלתי נפרד מהגישה הליברלית לנושאים שנחשבים אזרחיים כמו חינוך, קנאביס, נישואין ועוד. בתקופה הקרובה אני מתכוון להקדיש רבות מזמני לצידו של משה פייגלין בבניית "זהות", על כל המורכבויות, מיצירת תשתיות פיננסיות ואירגון פוליטי שזקוק לסניפי שטח, נוכחות מוניציפלית, אירגוני צעירים וסטודנטים ותשתיות הסברה במיגזרים השונים בחברה הישראלית. לאחר מכן, אם איבחר לכנסת, אני מתכוון להקדיש את עיקר פעילותי הפרלמנטרית למאבק ביוקר המחיה, ברגולוציה ולהצעות חוק שיהוו למעשה ביטול של חקיקה מכבידה ומיותרת.

כיצד תמשוך מצביעים למפלגת זהות?

ראשית, כבר התחלתי לעסוק ביצירת בסיסי תמיכה ל"זהות" בתוך הקהילה העיסקית. אני מאמין שמפלגה ליברלית חייבת את קהל בעלי העסקים לצידה, אף שלרבים בקהילה העיסקית קשה לקבל את משה פייגלין ויהיה להם קל הרבה יותר לתמוך בזהות אם נציג טבעי של קהילת העסקים והכלכלה ישולב ברשימה כמס' 2. שנית, אני לא מתעלם מפוליטיקת הזהויות בישראל וחושב שיש קהלים גדולים בישראל החילונית והבורגנית שקל להם להתחבר למסרים הליברלים, החברתיים והכלכליים של "זהות", אך הם רואים במשה פייגלין בעיקר את הפן הדתי והמתנחלי שלצערי כולנו יודעים שעלול להרתיע באופן לא ענייני – אבל מאוד מוחשי – חלק מהמצביעים הטבעיים של מפלגה ליברלית בקהל החילוני. אני מאמין שעבור קהלים אלו נוכחות שלי כמס' 2 ומוביל הנושאים הכלכליים בזהות עשויה להקל את ההזדהות עם זהות.

אז למה שנצביע לך?

אני דווקא לא מבקש שתצביעו לי. כמובן שמאוד אשמח לקבל את אמונכם ובוודאי אשמח מאוד אם אנצח בבחירות ואודה אישית לכל אחד מתומכי. יחד עם זאת, אני שחקן צוות מטבעי וחשוב לי להיות חלק מנבחרת חזקה שתקדם את החירות בישראל בצורה הטובה ביותר. אני מבקש שתצביעו לרשימה שתחזק את "זהות" ותייצג בכבוד בכנסת את הערכים הליברליים, ואשמח מאוד ואוקיר תודה אם תבחרו בי להיות בין מוביליה.